Radosław Herman
X Wakacje z Historią – nie tylko urodzinowy tort! Był też szampan, loteria urodzinowa…, a tak zupełnie poważnie, było nadzwyczaj emocjonująco, ciekawie i zabawnie. Tak ciekawie, że zainteresowała się nami stacja zza oceanu „Ameryka po polsku”, gdzie pojawiły się materiały o Wakacjach z Historią. W od 6 do 15 sierpnia 2021 r. odbywały się X Wakacje z Historią. Pasym 2021.
Bogactwo programu turystycznego wystarczyło by dla kilku imprez! Zresztą sami oceńcie.
Historię i niezwykłości Fortu Wielka Księża Góra poznaliśmy już na samym początku i w sumie pogłębialiśmy tą wiedzę przez wszystkie dni X Wakacji z Historią, bo nasze obozowisko, czyli małe miasteczko namiotowe powstało na terenie fortu, a naszym zapleczem był autentyczny schron koszarowy. Swoją wiedzą o forcie podzielił się z nami Dariusz Sonnenfeld, właściciel Muzeum Fort Wielka Księża Góra. Osobiście poprowadził chętnych po forcie, pokazał szczególnie ciekawe miejsca i opowiedział nam jak trudno być właścicielem tak wielkiego i ciekawego obiektu. Autentyczna pasja wybrzmiewała z każdego wypowiedzianego słowa, a zaangażowanie w ratowanie zabytkowego fortu zobaczyliśmy na własne oczy.
Zwiedzanie Cytadeli Grudziądz, było szczególnie wyczekiwane. Ponieważ obiekt jest wykorzystywany przez wojsko, a przez to dostęp do niego jest mocno ograniczony, to kilka godzin myszkowania po podziemiach i zakamarkach znakomicie zachowanego serca twierdzy Grudziądz, czyli Cytadeli okazało się prawdziwą przygodą, tym bardziej, że do niedostępnych podziemi wprowadzili nas koledzy z grudziądzkiego oddziały PTTK.
Zwiedzanie starego Grudziądza było bardzo mocnym punktem planu. Zamek krzyżacki i spichlerze nad Wisłą, zakamarki starówki i przedmieść oraz Muzeum historyczne odsłoniły przed nami swoje uroki, a tajemnice tych miejsc odkrył przed nami świetny przewodnik PTTK Piotr Łukiewski.
Śladami serialu „Samochodzik i Templariusze” ruszyliśmy w bliższe i dalsze okolice. Na drodze znalazły się ruiny zamku W Radzyniu Chełmińskim, słynny kościół w Okoninie, a nawet cesarz wśród zamków, czyli stolica Krzyżaków w Malborku. Po tym niezwykłym miejscu oprowadzał nas wieloletni pracownik zamku malborskiego muzeum zamkowy znakomity Jarosław Malecki, obecnie kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Nieplanowane rajdy po okolicy są już nieoficjalną tradycją Wakacji z Historią. tym razem wśród odwiedzonych miejsc były m.in. ruiny zamku krzyżackiego w Pokrzywnie oraz przepiękne zabytkowe Chełmno – miasto zakochanych. Zakamarki ruin zamków krzyżackich przedstawił Radosław Herman archeolog i badacz zamków, natomiast po zaułkach Chełmna ponownie oprowadził nas Piotr Łukiewski z PTTK. Absolutnym szaleństwem był wypad do Miasteczka Westernowego Megapark w Grudziądzu, do którego zaprosili nas właściciele obiektu. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba było zobaczyć!
Rekreacja i rozrywka, to niezbędne elementy dobrych wakacji, więc nie brakowało ich na Wakacjach z Historią. zaczęliśmy od tortu i świętowania jubileuszu. Wieczór miał prawdziwie huczną oprawę z prawdziwą sceną, na której w rolę prowadzących wcielili się Dorota „Jadzia” i Radek „Hermes” Hermanowie, a profesjonalnym nagłośnieniem zajął się DJ Dawid Dróżdż. Były wspomnienia, żarty i uczczenie osób szczególnie zasłużonych dla Wakacji z Historią, wśród których szczególnie wyróżniono pomysłodawcę imprezy Wiktora Stusio.
Oprócz imprezy jubileuszowej uczestniczyliśmy w wielu konkursach i zawodach, czasem bardziej poważnych, a częściej zupełnie zabawnych. Strzelanie i rzut granatem, konkursy plastyczne i fotograficzne, wieczorne ogniska, kino pod chmurką, a hitem była nowość, czyli Dziennik Wakacji z Historią, a więc żartobliwe relacje z wakacji w formie serwisów wiadomości.
Jak zawsze na zakończenie odbyły się doroczne zawody w eksploracji o Gran Prix Wakacji z Historią. Puchar dla zwycięzcy w zawodach, ufundowany przez PHU Restyling Wiktora Stusio, trafił w ręce Pawła Nowickiego, który przyjechał do Grudziądza aż z Podlasia.
Oczywiście Wakacje z Historią to także praca na rzecz zabytków!
Tym razem wolontariat na rzecz zabytków miał bardzo ambitny cel. Postanowiliśmy przygotować zupełnie nową ścieżkę dla turystów, która poprowadzi do niedostępnych wcześniej części fortu. Udało się nam oczyścić i przygotować do ekspozycji betonowe stanowiska armat stawianych w przenośnych kopułach pancernych, a także odsłoniliśmy betonowe stanowiska obserwacyjne do prób broni, ziemianki oraz dobrze zachowane zasieki. Całość połączona została ścieżką, którą wykarczowaliśmy w gąszczu okrywającym czoło i fosę fortu, a na stoku wału zbudowaliśmy schody, aby ruch turystyczny odbywał się możliwie bezpiecznie. Lokalne media i właściciel fortu wysoko oceniły naszą pracę, przy czym Dariusz Sonnenfeld zobowiązał się, że odpowiednio oznakuje naszą ścieżkę tworząc szlak edukacyjny, a także wyposaży ją w tablice informujące o ciekawostkach technicznych i historycznych oraz o tym, że ścieżka powstała dzięki wolontariuszom z Wakacji z Historią.
Więcej zdjęć i filmów znajdziecie na wydarzeniu X Wakacje z Historią. Grudziądz 2021 na Facebooku
X Wakacje z Historią odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Grudziądza. Patronem medialnym całego wydarzenia był po raz kolejny miesięcznik „Odkrywca” oraz portale „Z dziennika Odkrywcy” oraz „Pojezierze24.pl”.
X Wakacje z Historią wspierali DOBRZY LUDZIE I FIRMY:
TME – Transfer Multisort Elektronik (globalny dystrybutor komponentów elektronicznych, elektrotechnicznych, wyposażenia warsztatowego oraz automatyki przemysłowej).
PolZone Mariusz Jarząbek (przedstawiciel firmy Quest Metal Detectors, C.Scope , Blackdog oraz Kapaan w Polsce),
Rutus Arkadiusz Rutyna (producent wykrywaczy metali),
Talcomp Systemy Bezpieczeństwa Konrad Talar (importer sprzętu Garrett i XP),
Sand Scoop SITO
Stowarzyszenie TOY Grupa Detektorystów
oraz osoby prywatne, które dołożyły swoją cegiełkę, aby wszystko odbyło się w najlepszych warunkach, a postanowiły pozostać anonimowe.
X Wakacje z Historią. Grudziądz 2022 – wydarzenie na Facebooku.