VIII Wakacje z Historią – Ossolin 2019

Trochę faktów i archiwalnych obrazów z Wikipedii i internetu.
Zamek w Ossolinie – zbudowany w 1633 przez Jerzego Ossolińskiego, wojewodę sandomierskiego. Wzniesiony na cyplu płaskowzgórza, w miejscu rozebranej starej warowni, późnorenesansowy czworoboczny budynek zwieńczony attyką. Po drugiej stronie wąwozu, nad którym był przerzucony most arkadowy, znajdowały się zabudowania gospodarcze przedzamcza otoczone murem i zewnętrznymi umocnieniami bastionowymi. W 1732 r. był wymieniany jako podupadająca budowla w większości bez okien, dachu i drzwi. Jej ostatecznego ratunku podjął Józef Ossoliński, wzmacniając przyporami mury zamkowe oraz remontując zamieszkaną część. W r. 1780 r. Ossolin przejął ówczesny starosta, Franciszek Ledóchowski, a trzy lata później po jego śmierci, jego syn, Antoni Ledóchowski, który W 1816, kazał wysadzić zamek w powietrze w nadziei odnalezienia rzekomych skarbów. Po wybuchu po zamku pozostały ruiny, których właścicielem został w r. 1831 Ignacy Ledóchowski, powstaniec styczniowy. Ruiny stanowiły źródło darmowego materiału budowlanego, z których w l. 20 XX w. wzniesiono gorzelnię. Ostatecznie ruiny przestały istnieć w r. 1944, kiedy to Niemcy, widząc wieżę jako potencjalny punkt obserwacyjny, wysadzili ją w powietrze, zaś resztki murów rozebrali w celu utwardzenia przeprawy czołgowej. Podobno kamienie z zamku do dziś widać w drodze do pobliskiego Zdanowa.

Pierwszy dzień programowy VIII Wakacji z Historią za nami. Tempo takie, że nie było kiedy pochwalić się zdjęciami ?
Teraz szybkie sprawozdanie.
O godzinie 10:00 wyjechaliśmy na pierwszy objazd turystyczno edukacyjny. Dzięki przyjaciołom z Opatowa mogliśmy zwiedzić nieodpłatnie klasztor bernardynów i podziemną trasę turystyczną.
W wielkim skrócie: zakamarki kościoła, klasztorne krużganki, przepiękne rzeźby, niezwykła historia. Kto z was był za ołtarzem bernardynów, kto w zakonnych stallach słuchał legend i historii sprzed wieków? A my byliśmy, słuchaliśmy i widzieliśmy?.
Zbigniew Zybała – dziękujemy!
Podziemia Opatowa są już uznaną atrakcją turystyczną. Dobra opowieść udekorowała w sposób znakomity zwiedzanie Podziemnego Miasta.
Kolegiata niestety była płatna ☹️ To konieczny przystanek na trasie zwiedzania Opatowie, wspaniały kościół romański i perły sztuki jak mauzoleum Szydłowieckich. Dużo by pisać.
Był też czas wolny w Opatowie. Nie polecamy baru z kebabami ?
Kolejnym etapem był rezerwat w Krzemionkach Opatowskich. Trudno opisać to unikatowe miejsce. Jedyna taka na świecie kopalnia z epoki kamienia. Szkoda że tak mało Polaków wie o tym rarytasie. Bardziej znany jest za granicą.?
Dzisiaj daliśmy czadu. 8 godzin zwiedzania, a później oficjalne otwarcie Wakacji z Historią i ognisko z kiełbaskami. Zaszczycili nas obecnością przedstawiciele samorządu wójt Gminy Klimontów oraz radny, a także sołtys Ossolina i ksiądz proboszcz parafii w Goźlicach, a także pani Dyrektor szkoły w Ossolinie. Byli też oczywiście mieszkańcy Ossolina i okolicznych miejscowości. Pierwsze kontakty nawiązane ?
Jutro drugi objazd, z daniem głównym w postaci Szydłowa.