XI Wakacje z Historią. Pasym 2022. Będą bunkry, będzie fajnie!

W tym roku Wakacje z Historią zapraszają do miejscowości PASYM, najstarszego miasta na Mazurach, którego historia zaczyna się od pokonania pogańskich Galindów i objęcia panowania na tym terenie zwycięstwa przez zakon krzyżacki. Najpierw było Henrykowo (Heinrichwalde), potem Passenheim, wreszcie Pasym. Setki lat, pamięć o nieprzeciętnych ludziach, bardzo ciekawe historie oraz mało znane zabytki pełne tajemnic, to wszystko czeka tropicieli historii, którzy przyjadą na tegoroczne Wakacje z Historią.

Wakacje z Historią tradycyjnie będą pełne atrakcji, wśród nich będą m.in.:

  • zwiedzanie kościoła ewangelicko-augsburskiego, czyli jednej z najstarszych świątyń na Mazurach, a dla odważnych także myszkowanie po niedostępnych zakamarkach gotyckiej świątyni
  • wejście do wieży ciśnień z zachowanym systemem, który niegdyś zaopatrywał Pasym w wodę
  • poznawanie starego Pasymia i historycznych sekretów jego murów obronnych, zamku i kościołów,
  • wyprawa do poniemieckich fortyfikacji oraz ruin ośrodka szkoleniowego dla niemieckich olimpijczyków, które zachowały się w okolicy Pasymia
  • Odkrywanie tajemnic kościoła prostestanckiego w Dźwierzutach
  • wyprawa śladami pogańskich Galindów
  • zawody w eksploracji o Grand Prix Wakacji z Historią
  • loteria nagród dla aktywnych wolontariuszy
  • rekreacja: spływ kajakowy, wycieczki turystyczne, kąpiele i wędkowanie w jeziorze Kalwa
  • rozrywka: zabawy, ogniska integracyjne, konkursy z nagrodami.

Warto obserwować stronę wydarzenia na Facebooku XI Wakacje z Historią. Pasym 2022, bo tam najszybciej pojawi się odpowiedź na pytania: Jakie wyzwania staną na drodze uczestników Wakacji? Jakie zagadki historyczne rozwiążą? Jakie skarby zostaną odkryte w tym roku?

Impreza odbywać się będzie od 5 do 14 sierpnia 2022 r. pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Pasymia.

Herb Pasymia

Organizatorami XI Wakacji z Historią. Pasym 2022 są tradycyjnie PHU Restyling oraz Stowarzyszenie Alchemia Czasu. Tym razem do grona organizatorów dołączyło Stowarzyszenie Mazur Pasym, które łączy zamiłowanie do historii z pasją motocyklową. Członkowie Stowarzyszenia Mazur Pasym starają odrestaurować pasymską wieżę ciśnień, którą wybrali na swoją siedzibę. Zajmują się też organizacją imprez promujących pasję historyczną i zamiłowanie do motocykli. Świetnie znają zarówno Pasym i piękne mazurskie okolice, poprowadzą więc uczestników Wakacji z Historią po ścieżkach lokalnej historii i po zakamarkach tutejszych zabytków.