XI WAKACJE Z HISTORIĄ już niedługo w Pasymiu.

Od 5 do 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się już jedenasta edycja Wakacji z Historią. Tym razem miłośnicy historii, eksploracji i przygody spotkają się w pięknie położonym mazurskim Pasymiu.

Pasym (do 1945 nosił nazwę Passenheim), to urocze miasto w województwie warmińsko-mazurskim (powiecie szczycieńskim), leżące na Pojezierzu Olsztyńskim nad jeziorem Kalwa. Pasym ma bardzo bogatą historię, która sięga pogańskich Galindów i Krzyżaków. Sama nazwa miasta Pasym-Passenheim pochodzi ponoć od krzyżackiego komtura elbląskiego Zygfryda Walpota von Bassenheima, założyciela miasta. Natomiast ślady Galindów dzisiaj w okolicy Pasymia badają archeolodzy, jak choćby grodzisko Okrągła Góra, które odwiedzą uczestnicy Wakacji z Historią. Podczas tegorocznych Wakacji będziemy eksplorować ślady historii z różnych epok. Nie zdradzając wszystkich szczegółów możemy nadmienić, że przeszukamy budowle pamiętające państwo krzyżackie, a także z czasów Prus Książęcych i Królestwa Prus. Znajdzie się też sporo atrakcji dla pasjonatów młodszej historii, jak choćby fortyfikacje z okresu II wojny światowej, czy tajemniczy hitlerowski ośrodek szkoleniowy.

Baza XI Wakacji z Historią powstanie tuż za murami miejskimi pomiędzy zabytkowym gotyckim kościołem ewangelicko-augsburdzkim a jeziorem. Zaplecze stanowić będzie zespół dawnej szkoły. Obóz położony będzie w zacisznym miejscu, a jednocześnie parę kroków od rynku starego miasta w Pasymiu.

Relacje z przygotowań i przebiegu IX Wakacji z Historią publikowane są na bieżąco na naszym profilu na Facebook’u XI Wakacje z Historią. Pasym 2022

XI Wakacje z Historią. Pasym 2022 organizują:

Zapraszamy do kontaktu!